Redakcja

SPR ORLEN Wisła Płock Wicemistrzem Polski

Barlinek Industria Kielce 27:24 ORLEN Wisła Płock

Sezon 2022/2023 PGNiG Superligi dobiegł końca. W kieleckiej Hali Legionów odbył się pojedynek,
którego stawką było Mistrzostwo Polski. Spotkanie wygrali gospodarze, a ORLEN Wisła Płock
zakończyła rozgrywki z tytułem Wicemistrza Polski.

I połowa

Pojedynek, którego stawką było Mistrzostwo Polski rozpoczęli gospodarze i wynik meczu otworzył
Alex Dujshebaev. Ze strony ORLEN Wisły Płock odpowiedział Dmitrii Zhitnikov, ale szybko drugie
trafienie dołożył Arkadiusz Moryto. Już w drugiej minucie gry na ławkę odesłany został Artsem
Karalek – za faul na Abelu Serdio, natomiast Nafciarzom przyznano rzut karny i wykorzystał go Tin
Lućin. Mimo osłabienia powiodła się akcja kielczan, zaś kolejna próba płocczan – Tomasa Pirocha,
została zatrzymana. Industria zwiększyła swoje prowadzenie do dwóch bramek po trafieniu Igora
Karacicia i znowu mylili się Wiślacy. Następnie na 5:2 rzucił Karalek. W końcu nieudaną próbę
zanotowali też kielczanie. Ciszę ORLEN Wisły Płock przerwał Sergei Kosorotov – w 10. min.
Przy rezultacie 6:3, sędziowie zadecydowali o obustronnym wykluczeniu. Po stronie gospodarzy na
ławkę usiadł Dylan Nahi, zaś po stronie Wiślaków – Kosorotov. W czasie kar bramki dołożyli
Przemysław Krajewski oraz Moryto, a chwilę później na linii siódmego metra ponownie stanął Lućin,
jednak tym razem się mylił. Gdy na 8:4 rzucił Szymon Sićko, interweniował szkoleniowiec Nafciarzy –
Xavi Sabte. Po czasie, próba płocczan nie zakończyła się sukcesem, natomiast dla Industrii trafił
Daniel Dujshebaev i wtedy odpowiedział mu Lovro Mihić. Następnie dwie minuty kary otrzymał
Mirsad Terzić. Autorem szóstego trafienia ORLEN Wisły Płock był Gergo Fazekas, zaś siódmego
Krajewski. Po kilku minutach przerwy, bramkę zdobyli też miejscowi – Tournat i zaraz Miguel
Sanchez.
Na niespełna siedem minut przed przerwą ukarany został Tomasz Gębala, a „siódemkę” ORLEN Wisły
Płock wykorzystał Lućin. Kolejno obejrzeliśmy trafienia Sićko oraz Niko Mindegii, po których wynik
wynosił 12:9. Dwie bramki zdobył jeszcze A. Dujshebaev i jedną Piroch, a po nich znowu z karnego
wynik ORLEN Wisły Płock powiększył Lućin. Na 15 sekund przed końcem pierwszej połowy czas wziął
Talant Dujshebaev, natomiast rezultat „do szatni” na 15:11 ustanowił Sićko.

II połowa

Po przerwie zaczęli zawodnicy ORLEN Wisły Płock, ale ich akcja nie przyniosła bramki. Przewagę
gospodarzy zwiększył natomiast Artsem Karalek, a następnie wynik na 16:12 zmienił Sergei
Kosorotov. Już na początku tej części gry Nafciarze musieli sobie poradzić bez Leona Susnji, który
otrzymał dwuminutowe wykluczenie i dodatkowo karnego miejscowych wykorzystał Alex
Dujshebaev. Kolejna bramka płocczan należała do Przemysława Krajewskiego. Niedługo później
ukarany został jeden z kielczan – Karalek. Wiślacy zaliczyli nieudaną akcję, a zaraz mieli szansę na
trafienie z kontrataku, ale zgubili piłkę. W końcu jednak wynik gości powiększył Fazekas i następnie
Piroch.
W 41. min. obejrzeliśmy trafienie Moryto, natomiast kolejna próba Fazekasa była nieskuteczna.
Później bramkami wymienili się Kosorotov oraz Sićko, a po trafieniu Kapitana Nafciarzy Michała

Daszka, wynik wynosił 19:17. Około kwadransa do końca gry dwie bramki z rzędu zdobyli kielczanie,
co dało im ponowne prowadzenie „czterema”. Następnie wykluczony został Abel Serdio, a podczas
osłabienia ORLEN Wisły Płock trafiali Piroch oraz A. Dujshebaev. Nafciarze mieli szansę, by zmniejszyć
straty, ale mylił się Zhitnikov. Przy akcji Industrii o czas poprosił jej trener. Po powrocie do gry,
Wiślacy przejęli piłkę, lecz nie zakończyli kontry powodzeniem.
Na około dziesięć minut przed końcem meczu, sędziowie ukarali dwoma minutami Gębale i po chwili
czas wziął Xavi Sabate, a następnie bramki dla Wisły zdobyli Daszek i Mindegia. W 54. min. – przy
wyniku 22:20 – karnego ORLEN Wisły Płock wykorzystał Kosorotov. Po ciszy kielczan, trafienie
zanotował natomiast Tournat i „dwie minuty” dostał Terzić. 22 bramkę dla Niebiesko-Biało-
Niebieskich zdobył Lućin i po chwili 24. dla gospodarzy Karalek. Kolejno na 24:23 rzucił Kosorotov, zaś
przy akcji kielczan sędziowie ponownie ukarali Terzicia, który z racji na trzecią karę otrzymał też
czerwoną kartkę, a miejscowi karnego, lecz nie wykorzystał go Moryto. Kielczanie pozostali w
posiadaniu i zwiększyli prowadzenie. Czas wziął jeszcze Xavi Sabate, ale po wznowieniu gry pierwsi
trafili gospodarze. Ostatni dla ORLEN Wisły Płock rzucił Kosorotov – z linii siódmego metra. O
końcowym rezultacie przesądziła bramka A. Dujshebaeva.
Mecz zakończył się wynikiem 27:24, a ORLEN Wisła Płock zamknęła sezon 2022/2023 PGNiG