Włącz radio
ON AIR
PŁOCK FM - TWOJE ŹRÓDŁO INFORMACJI
Włącz radio
W Płocku i na Mazowszu

Mazowsze wspiera rozwój społeczności energetycznych – ponad 6,4 mln zł dla gmin

Samorząd Województwa Mazowieckiego uruchamia drugą edycję programu wsparcia lokalnej energetyki. W ramach „Mazowsze dla społeczności energetycznych 2026” do gmin trafi ponad 6,44 mln zł na rozwój nowoczesnych, przyjaznych środowiskowo lokalnych systemów energetycznych.

Program skierowany jest do gmin z terenu województwa mazowieckiego, które chcą tworzyć lub rozwijać na swoim terenie społeczności energetyczne, takie jak spółdzielnie energetyczne czy klastry energii. Jego celem jest stworzenie lokalnych, zrównoważonych systemów energetycznych, które zapewnią większą niezależność energetyczną oraz lepsze wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych budowanych w gminach.

„Jest bardzo duże zainteresowanie gmin udziałem w tym programie. W ciągu ostatniego roku Mazowsze potroiło liczbę spółdzielni energetycznych. Dzisiaj
w rejestrze KOWR widnieje 60 takich podmiotów zarejestrowanych na terenie Mazowsza, przez co nasz region jest dziś w ścisłej czołówce w Polsce. Dlatego kontynuujemy wsparcie finansowe dla gmin. Chcemy, aby mogły dobrze przygotować energetyczne projekty i wdrożyć je w praktyce”
– wyjaśnia marszałek Adam Struzik.

Spółdzielnie energetyczne pozwalają produkować i efektywnie konsumować energię lokalnie. Dzięki temu rachunki mogą być niższe, a gminy bardziej niezależne energetycznie. To lokalne inicjatywy, w których samorządy, mieszkańcy, przedsiębiorcy czy rolnicy, przy udziale instytucji publicznych wspólnie produkują, zarządzają i zużywają energię- pochodzącą wyłącznie z odnawialnych źródeł. Kluczowym celem takiego działania jest lokalne bilansowanie produkcji i zużycia energii, co pozwala ograniczyć koszty oraz zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne.

W czasach niepewności geopolitycznej, lokalna i autonomiczna energetyka staje się nie luksusem, lecz elementem bezpieczeństwa” – wyjaśnia Igor Sulich, radny województwa mazowieckiego.

Łączna pula środków wynosi 6,44 mln zł – w ramach dotacji gminy mogą zamówić przygotowanie analiz energetycznych na swoim terenie, opracować koncepcję rozwoju spółdzielni energetycznej bądź klastra energii czy też zbudować podstawy koncepcyjne i administracyjne dla systemów wytwarzania energii i jej zarządzania. Oprócz tego dotacja pozwala na rozwój lokalnych narzędzi OZE, działania związane z magazynowaniem i bilansowaniem energii a także wypracowanie innowacyjnych rozwiązań (np. produkcji biogazu
i biometanu lub elektrolizy wodoru).

Niższe rachunki za energię dla mieszkańców i instytucji publicznych – dzięki odpowiedniemu zarządzaniu produkcją i zużyciem energii możliwe jest osiąganie istotnych oszczędności w kosztach energii, szczególnie w sektorze publicznym (szkoły, urzędy, sektor gospodarki komunalnej i wodno-ściekowej)
i w lokalnych wspólnotach mieszkaniowych.

Na liście beneficjentów z regionu płockiego znajdują się m.in.:
(wnioskodawca – zadanie – kwota wsparcia):

Źródło: mazovia.pl
pk

Komentarze

komentarzy