Po otwarciu paczki i rozbiciu jednej z 20 świec okazało się, że wewnątrz wosku zatopiona była foliowa torebka z białą, sypką substancją.
Narkotesty potwierdziły przypuszczenia. Wszystkie zabezpieczone świece przewieziono do Oddziału Celnego I w Pruszkowie, gdzie przeprowadzono badania. Wstępna analiza przy użyciu narkotestu oraz dalsze badania w Centralnym Laboratorium Celno-Skarbowym w Otwocku potwierdziły, że jest to ketamina – substancja psychotropowa o silnym działaniu odurzającym. Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli niemal 5 kg czystego proszku.
Zgodnie z polskim prawem próba wywozu tak dużej ilości substancji psychotropowych jest traktowana jako zbrodnia narkotykowa. Za przemyt znacznej ilości środków odurzających grozi kara grzywny oraz pozbawienia wolności od 3 do 20 lat. Szacunkowa wartość zatrzymanych narkotyków na rynku amerykańskim wynosi blisko 300 tys. USD (ponad 1,2 mln zł). Dalsze czynności w sprawie prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie.
Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie
pk
Komentarze